نمای خانه ویلایی و محبوب ترین سبک های آن

نمای خانه ویلایی و محبوب ترین سبک های آن

چرا باید به نمای خانه ویلایی توجه کنیم؟ دلیل اهمیت طراحی نمای خانه ویلایی چیست؟ در مقالات پیشین سیکاس بارها در رابطه با طراحی ویلا و سبک‌های مختلف آن صحبت کرده‌ایم. در این مقاله قصد داریم به بررسی یکی از مهم‌ترین بخش‌های یک ویلا یعنی نمای خانه ویلایی بپردازیم. اگر در رابطه با طراحی نمای خانه ویلایی و به‌صورت کلی سبک‌های آن کنجکاو هستید یا قصد دارید ویلایی برای خود داشته باشید به شما پیشنهاد می‌کنیم که تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

نمای خانه ویلایی چه اهمیتی دارد؟

 

دلیل اهمیت نمای خانه ویلایی به موارد بسیار زیادی برمی‌گردد. شاید بتوان مهم‌ترین دلیل اهمیت توجه به طراحی و اجرای نمای خانه ویلایی را این دانست که:

 

  • نمای هر ساختمان اولین تاثیر را بر یک مخاطب و افرادی که آن را مشاهده می‌کنند، می‌گذارد. در واقع هر فردی که از خارج ویلا به آن نگاه می‌کند؛ تنها نمای آن را می‌‌بیند. بنابراین می‌توانیم بگوییم که نمای خانه ویلایی به نوعی پوسته آن و جلوه گر آنچه است که داخل ویلا می‌گذرد.

 

علاوه بر این موضوع که نمای خانه ویلایی نشان دهنده هویت بنا و ساکنین آن است؛ یک خانه ویلایی که نمایی مهندسی، خاص و بر طبق اصول دارد، توجه بسیاری به خود جلب می‌کند. بر همین اساس مالک آن می‌‌تواند ویلای خود را با مبلغ بیشتری نسبت به خانه های ویلایی با نماهای ساده اجاره دهد یا بفروشد. یک نمای خاص توانایی این را دارد که ساختمان ویلایی شما را به بنایی شاخص تبدیل کند که در منطقه زبانزد باشد و به همین واسطه نیز ارزش اقتصادی آن به مرور زمان بالاتر رود.

انواع نمای خانه ویلایی

نمای خانه های ویلایی بر اساس سلیقه و بودجه مالک به سبک های مختلفی طراحی و اجرا می‌شوند. منظور از انواع نمای خانه ویلایی نیز به نوعی به همین سبک های معماری باز می‌گردد. هر سبکی که به عنوان سبک طراحی نمای ویلا انتخاب شود، اصول خاص خود را دارد و باید توسط شرکت‌های معماری با طراحان با تجربه که به صورت کامل به این اصول مسلط هستند انجام شود.

 

در ادامه مقاله قصد داریم به مطرح ترین سبک‌های معماری در  طراحی نمای خانه ویلایی اشاره کنیم و ویژگی‌های آن‌ها را مورد بررسی قرار دهیم. این بررسی به شما کمک می‌کند اگر قصد ساخت یا طراحی ویلا یا بازسازی نمای خانه ویلایی خود را دارید، به آسانی متوجه شوید که چه سبکی به سلیقه شما نزدیک است.

سبک معماری مدرن در نمای خانه ویلایی

در رابطه با سبک معماری مدرن باید بگوییم که این سبک یکی از متنوع‌ترین سبک های معماری است که در آن می‌توان از انواع متریال‌ها و فرم‌‌های مختلف استفاده کرد و این سبک اصول ساده ای دارد. برخی از اصول طراحی نمای خانه ویلایی به سبک مدرن عبارتند از:

 

  1. توجه زیاد به عملکرد گرایی و پرهیز از تزئینات اغراق شده
  2. استفاده از فرم های هندسی ساده مانند مستطیل و مربع (به نوعی تمامی خطوط به کار رفته در سبک مدرن خطوط افقی و عمودی هستند.)
  3. استفاده از بازشوهای بزرگ و پنجره های سراسری (در سبک مدرن تلاش می‌شود تا ارتباط با فضای بیرونی به مقدار زیادی حفظ شود.)
  4. متریال‌های متداولی که در این سبک طراحی نمای خانه ویلایی مورد استفاده قرار می‌گیرند عموما عبارتند از شیشه، چوب، بتن اکسپوز و …

سبک معماری کلاسیک در نمای خانه ویلایی

سبک معماری کلاسیک طراحی نمای خانه ویلایی برخلاف سبک مدرن توجه بسیار زیادی به تزیینات اغراق شده و جزئیات فراوان دارد. به همین دلیل معمولا افرادی نسبت انتخاب می‌کنند که تجمل گرا هستند و دوست دارند ساختمان ویلایی خود جلوه ای مانند یک عمارت لوکس و لاکچری  داشته باشد. از برخی از اصول این سبک طراحی نمای خانه ویلایی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

  1. در سبک کلاسیک تقارن حرف اول را می‌زند و تقریباً شاهد تقارن در تمام جزئیات نمای خانه ویلایی هستیم
  2. در این سبک از المان‌هایی مانند ستون‌های بلند، قرنیزهای کار شده  فریم بندی پنجره ها و …  استفاده می‌شود.
  3. متریالی که برای اجرای نمای خانه ویلایی به سبک کلاسیک مورد استفاده قرار می گیرد، متریال گران قیمتی مانند سنگ است . ناظران تنها با نگاه به نمایی که با استفاده از متریال لوکسی مانند سنگ اجرا شده است، می‌توانند متوجه اشرافی بودن یک خانه ویلایی شوند.
  4. برخلاف سبک مدرن که در آن می‌توان از چندین متریال برای اجرای نما استفاده کرد، در این سبک تنها یک متریال انتخاب می‌شود و به صورت کامل با آن اجرا می‌شود.
  5. خطوط منحنی و گرد خطوط اصلی طراحی نمای خانه ویلایی به سبک کلاسیک هستند.

 

در نهایت باید بگویم که طراحی و اجرای نمای خانه ویلایی به سبک کلاسیک هزینه بیشتری نسبت به سایر سبک های معماری طراحی نمای خانه ویلایی دارد؛ اما به همان نسبت نیز جلوه و شکوه بسیار زیادی دارد.

 

خانه‌های ویلایی که به سبک کلاسیک طراحی و اجرا شده‌اند معمولاً با مبلغ بسیار بالاتری نسبت به ویلاهای ساده‌تر  مانند ویلاهای به سبک معماری مدرن به فروش می‌روند.

سبک معماری رومی در نمای خانه ویلایی

اصول سبک معماری رومی تا حدودی شبیه به سبک کلاسیک طراحی نمای خانه ویلایی است. سبک معماری رومی به عنوان یکی از ارزشمندترین و شناخته شده ترین سبک های معماری تاریخی، تاثیر بسزایی بر معماری جهان داشته است. این سبک معماری که در دوران امپراتوری روم به رشد و شکوفایی رسید، با استفاده از ستون ها، آرک ها و تزئینات بسیار به عنوان یکی از تحولات بزرگ در تاریخ معماری شناخته شده است. این سبک نیز مانند سبک کلاسیک، تاکید بسیاری بر تجمل‌گرایی دارد؛ بنابراین عموما افرادی با سلیقه خاص آن را انتخاب می‌‌کنند.

بهترین نمای خانه ویلایی

اگر به دنبال بهترین نمای خانه ویلایی هستید باید بگویم که این کاملا به سلیقه شخصی شما  بستگی دارد. هر سبکی که برای طراحی و اجرای نمای خانه ویلایی خود انتخاب می‌کنید اگر به صورت اصولی اجرا شود، می‌تواند بهترین نمای خانه ویلایی برای شما باشد.

جمع بندی

از اینکه تا انتهای مقاله همراه ما بودید از شما سپاسگزاریم اگر به اطلاعات بیشتری در زمینه طراحی و اجرای نمای خانه ویلایی و سبک های متداول آن احتیاج دارید می‌توانید همین الان از طریق راه های ارتباطی با کارشناسان سیکاس در ارتباط باشید. طراحان با تجربه سیکاس می‌توانند شما را در انتخاب بهترین سبک طراحی نمای خانه ویلایی خود راهنمایی کنند و با بالاترین کیفیت طراحی نمای خانه ویلایی شما را انجام دهند.